• Amatör Şarkılar
 • Çiçek ve Bitkiler
 • Cinsellik
 • Fıkralar
 • Film izle
 • genel
 • Güzel Sözler
 • Haberler
 • Hikayeler
 • islam
 • miRC
 • Moda
 • Pratik Bilgiler
 • Rüya Tabirleri
 • Sağlık
 • Şarkı Sözleri
 • Şifalı Bitkiler
 • Şiirler
 • Sohbet odaları
 • Katarakt Nedir

  Katarakt denince normalde şeffaf olan lensin, matlaşmaya başlayarak gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesinin oluşması anlaşılmaktadır. Sis perdesi zamanla daha da yoğunlaşarak görmeyi önemli ölçüde bozar.

  Katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm alması, göz merceğinin yoğunlaşmasıdır.
  Göz kameraya benzeyen optik bir sistemdir. Dışarıdan gelen ışık ve görüntülerin görme merkezine net olarak ulaşabilmesi için, önce gözün en dış saydam tabakası olan korneada, sonra gözün içindeki lens tabakasında kırılması gerekir. Normal şartlarda bu iki tabaka da saydam yapıdadır.
  Göz merceğinin yoğunlaşması görüntüyü bulanıklaştırır.
  Katarakt Çeşitleri
  Birçok tipi olmakla birlikte, kataraktlar genel olarak 3 ana grup altında incelenebilirler:
  - Yaşa bağlı kataraktlar
  - Doğumsal kataraktlar
  - İkincil kataraktlar: Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı (kortizon gibi), darbeler, metobolik hastalıklar (diyabet gibi) sonucunda oluşanlardır.
  - Travmatik kataraktlar :darbelere bagli
  Katarakt Belirtileri
  - Çift görme
  - Şekilsiz veya bulanık görme
  - Renklerin zor veya soluk algılanması (özellikle mavi)
  - Akşamları görmede zorluk yaşanması veya gece körlüğü
  - Parlak ışıkların etrafında hare ya da kamaşma
  - Kontakt lens veya gözlük numaralarının sık sık değişmesi
  - Derinlik hissinin kaybı
  - Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
  Bu belirtiler başka bir hastalığın da semptomları olarakda algılanabilir. Bu sebeple detaylı göz muayenesi teşhis için çok önemlidir. Katarakt az olduğu zaman görmede herhangi bir farklılık hissedilmeyebilir. Katarakt genelde yavaş ilerler. İlerledikçe net görüş kaybolmaya başlar. Bazı hastalarda katarakt zamanla ilerlediğinden yakını daha iyi görmeye başlarlar. Bu durum geçicidir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa göz doktoruna muayene olmak gereklidir. Katarakt ameliyatı hastanın görüşü ve iş yapabilme yeteneği zayıflamadan yapılmalıdır.
  Katarakt Nedenleri
  Hiç kimse kesin olarak bilmiyor neden katarakt oluşturan biz yaş olarak gözün lens değişiklikleri. ve bunları önlemek için yardımcı olabilecek bilgiler – Araştırmacılar giderek katarakta neden olabilir faktörlerin belirlenmesi vardır.
  Birçok çalışmada ultraviyole ışınlarına maruz kalma katarakt gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermektedir, bu nedenle göz uygulayıcıları giyen güneş gözlüğü ve geniş maruz kalma azaltmak için şapka kenarlı öneririz.
  radyasyon diğer türleri de neden olabilir. Örneğin, İzlanda’da yapılan bir çalışmada 2005 havayolu pilotları olmayan pilot dışındaki nükleer katarakt gelişme riski daha yüksektir ve neden kozmik radyasyona maruz kalma olabileceğini düşündürmektedir. Benzer bir teori astronotlar da kozmik radyasyon riski altında olduğunu göstermektedir.
  Diğer çalışmalarda diyabetli kişilerin bir katarakt geliştirme riski de vardır öneririz.
  Aynı ama, steroidler, diüretikler ve büyük sakinleştirici kullanıcıları için de geçerli daha fazla çalışma ilaçların kendilerini sonuçlarından hastalığın etkisini ayırt etmek gerekmektedir.
  Bazı göz uygulayıcıları bir diyet antioksidan, beta-karoten (A vitamini), selenyum ve vitamin C ve E gibi yüksek, katarakt gelişimini önlemek inanırlar. Bu arada, riskinizi artırabilir tuz bir sürü yemek.
  Diğer risk faktörleri sigara dumanı, hava kirliliği ve aşırı alkol tüketimi vardır.
  Aralık 2004′te bir başka çalışmada, 795 erkek 60 yaş ve üzeri benzer bir sonuca vardık; 2002 yılında yayınlanan küçük bir çalışma bir risk faktörü olarak kurşun maruziyeti bulundu.
  Ancak daha büyük çalışmalar . yani eğer risk yılda hayatında ya da kronik maruz kalma belli bir saatte bir defalık doz arası olup kurşun kesinlikle, ve sizi riske sokar olup olmadığını teyit etmek için gerekli olan Araştırmacılar ek çalışmalar da hormon replasman tedavisinin (HRT) belirgin katarakt oluşturacak ve cerrahi olarak çıkarılması gerekli olduğu noktasına ilerleme şansını artırır mı onaylamak için gerekli olduğunu söylüyor.
  30.000 ‘den fazla postmenopozal İsveçli kadınların bir sekiz yıllık çalışma yüzde 14 olan ve herhangi bir zamanda HRT kullanılan bir yüzde 18 oranında geçerli HRT kullanıcılar için risk artmıştır olanlar arasında katarakt kaldırma riskinin yüksek bulundu.
  HRT düzenli alkol ile birlikte kullanımı yüzde 42 HRT veya alkol hiç kullanmamıştı kadınlara göre, katarakt kaldırma riskinin artması oluşturmak için ortaya çıktı.
  Kataraktın ortaya çıkışı
  Katarakt en sık yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Bilinen bir sebebi olmamakla birlikte beslenme, ültraviyole ışınları gibi birçok risk faktörü bulunmaktadır. Lensin opaklaşmasının durumuna göre hastalar önceleri uzak ya da yakın görme bozukluğundan şikayet ederler. Opaklaşma arttıkça hem uzak hem de yakın görmeler hastanın sosyal yaşantısını rahatsız edecek şekilde azalır.
  Katarakt Tedavisi
  Kataraktın ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. İlerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem bulunabilmiş değildir. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyat, şeffaflığını kaybetmiş olan göz merceğinin alınıp yerine yeni bir göz merceğinin yerleştirilmesi sistemine dayanmaktadır.
  Katarakt tedavisinin en güncel olan ameliyat sistemi Fako (FAKOEMÜLSİFİKASYON)cerrahisidir. Fako cihazı, saniyede 40.000 defa titreşen ses dalgaları yardımıyla kataraktı göz içerisinde eritir. Böylece katarakt temizlendikten sonra, katlanabilir ve akrilik maddeden üretilmiş mercek göz içerisine yerleştirilir.
  Fako cihazı sayesinde göz içerisine çok küçük bir bölgeden girilerek ameliyat tamamlanmaktadır. Her türlü katarakta uygulanabilmektedir. İşlem süresi kısalmakta ve ameliyatın emniyeti artmaktadır. İşlemi tamamlarken Katarakt Lensin(mercek) bulanıklaşmasıyla karakterizedir , bu lens doğal olarak gözünüzün içinde bulunur.( fotoğraf makinasının içindeki mercek gibi)
  Katarakt neden ameliyat edilir?
  Çünkü oluşmuş bir kataraktı ne damlalar nede başka bir ilaç tedavi edemez. Ameliyattan başka tedavi şekli yoktur.
  Katarakt ameliyatı Ameliyat; mikroskop altında, ameliyathanede mikropsuz bir ortamda gerçekleştirilir.
  Hastanede kalma süresi : Lokal anestezi ile ameliyat olanlarda birkaç saatlik yatak istirahatı yeterlidir. Anestezi : göz lokal damla veya uyuşturucu bir iğne ile hareketsizleştirilir ve ağrı duyusu böylece ortadan kaldırılır. Kataraktın alınması: Kataraktın olgunluk derecesine göre ultrason (FAKO) ile dikişsiz veya klasik yöntemle dikişli olarak yapılabilir. Yapay göz içi merceği (göz içi lens) : Katarakt alınarak yerine suni göz içi lensi konulur. Kesi yeri: 3.2 mm. lik bir yerden dikişsiz veya klasik yöntemle dikişli olarak yapılabilir. Ameliyat esnasındaki zorluklar ve olası beklenmeyen durumlar : Ender ve önceden tahmin edilemezler.Bazen arka kamara yerine ön kamaraya veya askılı mercek uygulanabilir. %5 vakada arka kapsül yırtılabilir, kanama olabilir,çok ender durumlarda da görmenin kaybıyla sonuçlanabilir. Ameliyat sonrası durum. Vakaların birçoğunda (95%), katarakt ameliyatı ağrısızdır. Görme çok hızlı düzelir ve birkaç hafta sonra en iyi görmeyi sağlayan gözlük yazılabilir.gözde bulunan başka hastalıklar görmeyi etkileyebilir. Ameliyat sonrası iki ay süreyle damla ve merhem uygulanır. Bu süre içinde araba kullanmak tehlikeli ve ağır işlerde çalışmak uygun değildir. Vakaların %30 da,birkaç yıl geçtikten sonra ikincil bir puslanma olabilir:ikincil katarakt olarak adlandırılan bu durum YAG lazerle ortadan kaldırılabilir.
  Katarakt Ameliyatına Hazırlık
  Bir kez ve göz doktorunuz size katarakt, göz cerrah sizi muayene edecek kaldırdık olacağını karar verdik. öncesi ve katarakt cerrahisi sonrası, her zamanki ilaç ve besin destekleri devam etmeli, eğer doktorunuz sormak yakın zaman dilimi için.
  Örneğin, genişlemiş prostatı olan erkeklerde davranır ortak bir ilaç gibi – Flomax ve alfa-blokerler olarak bilinen benzer ilaçlar – katarakt cerrahisi sırasında intraoperatif floppy iris sendromu (IFIS) ile ilgili sorunlara neden olabilir. Flomax veya benzeri ilaçlar kullanan hastalarda katarakt ameliyatı öncesi onların göz cerrahı bildirmelidir.
  Normal bir tek görme (monofokal) göz içi lens ya da gözün doğal lens değişimi için bir presbiyopi düzelten göz içi lens implantasyonu ile bir seçim verilebilir.
  sizin yaşam tarzınıza ve ödeme gücü gibi pek çok faktöre dayalı olabilir için doğru GİL belirlenmesi. Eğer bütün insanlar 40 yaş civarında başlayarak var presbiyopi, düzeltilmesi ile ilgilenen iseniz, potansiyel bir multifokal GİL veya GİL konaklayan tüm mesafelerde görmek için yeteneğini geri verebilir.
  Ancak, size ekstra katarakt cerrahisi maliyetleri onlar azaltabilir bile veya gözlük bağımlılığı ortadan kaldırmak, “premium” GİL ile meydana gelir ki düşünmek gerekir.
  Katarakt ameliyatı öncesi gözünüze iyice gözünüzün yer alacak göz içi lensi uygun güç belirlemek için bir ön göz sınavda ölçülecektir. Eğer bir prim GİL seçerseniz, emin ölçümler kesin ve siz GİL performansını engel olabilecek başka görme sorunu olmadığını yapmak için ekstra testler gerekebilir.
  Eğer her iki gözde kaldırıldı katarakt gerekiyorsa, ameliyat genellikle bir seferde tek göz üzerinde yapılacaktır. Karmaşık olmayan bir cerrahi işlem sadece 10 dakika sürer. ekstra zaman hazırlama ve kurtarma için gerekli olacak çünkü Ancak, 90 dakika veya daha uzun süre ayakta tesis olabilir.
  En azından bir gün hafta birkaç genellikle ilk göz ve iyileşmek için olası sorunları için bir takip sınavında değerlendirilecektir şansı var ki, ameliyatlar arasında gerekecektir.
  Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur
  Katarakt ameliyatı genellikle ayakta yapılır. Eğer kahvaltı atlamak için ve önlemek içme sıvıları, sizin ameliyat zamanına bağlı olarak istenebilir. Ayrıca, ameliyat gününde göz makyajı giymeyin. Tesiste Varışta göz öğrencileriniz genişletmek için ve belki bir sakinleştirici stres atmanız için damla verilecektir. Bir yerel ya da topikal anestezik işlem ağrısız yapacaktır.
  Göz çevresindeki deri iyice temizlenecek olacak steril örtüler göz ve başının etrafında yer alacak.
  Operasyon mikroskobu altında, en az bir küçük kesi göz içine yapılır. Cerrah daha sonra bulutlu lens (katarakt) kaldıracaktır.
  Bu işlem ultrason dayalı alet kullanılarak yapılabilir ki “sonically” katarakt (fakoemülsifikasyon) onu (aspire) gözün dışarı Emilen olarak ayrılır.
  Başka bir cerrahi yöntem olarak, özel araçların mekanik olarak küçük parçalara (phacofracture) içine bulutlu lens kıracak ve küçük bir kesi yoluyla göz doğrudan bunları kaldırın kullanılır.
  Cerrah eklemek gözün içine bir plastik veya silikon grubunda çıkarıldı doğal lensin yerine olacaktır.
  Katarakt ameliyatı için kullanılan çoğu kesiler kendinden yapışkanlı. Ancak zaman zaman kesiler dikildi gerekebilir. Dikiş kullanıldığında, nadiren kaldırılması gerekir.
  Katarakt Ameliyatı Ve Sonrası
  Katarakt, insan gözündeki lensin kesifleşmesi olup bunun sonucunda görme azalması ve hatta görme kaybı meydana gelir. Tedavisi yapılabilir bir hastalıktır ve tedavisi ancak cerrahi ile mümkün olmaktadır.
  Kataraktın tedavisi için pek çok cerrahi yöntem tanımlanmış olmasına rağmen günümüzde sık kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve fakoemulsifikasyondur.
  Ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu
  - Uygun saha temizliğini takiben ameliyat edilecek göz açıkta bırakılacak şekilde hastanın üzeri örtülür. Göz kapakları bir alet yardımı ile açık tutulur. Göz yüzeyini örten konjonktiva isimli zar korneanın üst kısmından kesilerek açılır ve aynı bölgeden yapılan derin kesi ile göz içerisine girilir. Lensin ön zarı yuvarlak veya düz olarak kesilir. Lensin çekirdeği göze bastırılarak doğurtulur. Geri kalan zar dışındaki lens artıkları emici aletlerle temizlenir.
  - Torba şeklinde kalan lensin zarları arasına suni göz içi lensi yerleştirilir. Ön zarın orta kısmı önceden alınmamışsa yırtılarak alınır. Kesi yeri çok ince ipliklerle dikilerek ameliyata son verilir.
  Fakoemulsifikasyon
  Uygun saha temizliğini takiben ameliyat edilecek göz açıkta bırakılacak şekilde hastanın üzeri örtülür. Göz kapakları bir alet yardımı ile açık tutulur. Korneanın üst veya üst dış kısmından tünel tarzında küçük bir kesi yapılarak göz içine girilir.
  - Fakoemulsifikasyon aleti elciği dışında aletler kullanabilmek amacıyla korneanın bir veya iki tarafına küçük delikler açılır. Yapılan kesilerden korneanın altına özel bir jel verilerek gözün şeklini koruması sağlanır.
  - Lens ön zarı yuvarlak şekilde yırtılarak alınır.
  - Lens ön zarı lens içeriğinden sıvı enjeksiyonu ile ayırt edilir.
  - Fakoemulsifikasyon elciği gözün içine sokularak lensin çekirdeği yumuşatılır, parçalanır ve emilir.
  - Fakoemulsifikasyon cihazının bir başka elciği ile kalan lens materyali temizlenir.
  - Ameliyatın başında yapılan küçük kesiden özel aletler yardımı ile katlanan lens gözün içinde lensin zarlarının içine yerleştirilir. Lens bu esnada açılır. Kesi yerine herhangi bir dikiş konulmadan ameliyata son verilir.
  - İkinci bir alternatif olarak kesi yeri biraz genişletilir ve küçük çaplı katlanmayan bir lens yerleştirilir. Bu durumda yine ya dikiş konulmadan ameliyata son verilir ya da bir adet dikiş konur.
  Katarakt cerrahisi sonrası ortaya çıkabilecek sorunlar
  Katarakt cerrahisi oldukça güvenli bir cerrahi olup sonuçları çok iyidir. Katarakt cerrahisinin meydana getirdiği sorunlar çeşitlilik itibariyle fazla olmakla birlikte görülme sıklığı azdır. Son yıllarda meydana gelen hızlı gelişmeler ve fakoemulsifikasyonun daha fazla uygulanması hasta memnuniyetini artırmıştır. Önemli olabilecek bazı sorunlar yine de görülebilmektedir.
  Kornea bulanıklaşması
  Özellikle birden fazla cerrahi geçirenlerde ve yaşlı kişilerde kornea arka tabakasının hasar görmesi neticesinde meydana gelir. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. İyileşmediği ve görmeyi engellediği takdirde kornea nakli gerekebilir.
  Gözlük ihtiyacı
  Katarakt cerrahisine alınmadan önce bilgisayarlı cihazlarla göz içine yerleştirilmesi gereken lensin numarası belirlenebilir. Buna rağmen cerrahi sonrasında gözlük kullanmayı gerektiren bir kusur ortaya çıkabilir. Bunların başında astigmatizma gelir. Astigmatizma riski fakoemulsifikasyon yönteminde daha azdır.
  Göz içi basınç yükselmesi
  Ameliyat esnasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak erken dönemde sık karşılaşılan bir problem olup ilaçlarla tedbir alınır. Sonra kendiliğinden düzelir. Geç dönemlerde de bu risk bulunduğu için hastaların belli aralıklarla muayeneden geçmesinde fayda vardır.
  Gözde reaksiyon oluşması
  Her gözde mutlaka reaksiyon olur. Ama bazı gözlerde daha fazla olur.
  Göz içi lensi ilgili sorunlar
  Göz içi lensler göze uyumlu maddelerden yapılırlar ve çoğunlukla bir sorun çıkarmazlar. Nadiren sorunlar olabilir.
  Lens arka zarının kesifleşmesi
  Lens ve ameliyat teknolojisinin ilerlemesiyle günümüzde daha nadir görülmektedir. Meydana geldiği takdirde lazerle, ameliyata gerek kalmadan giderilebilir.
  Sinir tabakası ile ilgili sorunlar
  Nadiren retina dekolmanı ve merkezi görme noktasında ödem oluşması gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  Enfeksiyon
  Katarakt cerrahisi sonrası meydana gelen enfeksiyonlar çok ciddi seyredebilir ve gözün ya da görmenin kaybına kadar gidebilir. Genellikle gözde ağrı, kızarıklık, görme kaybı gibi belirtileri vardır. Derhal tedavi gerektiren bu durum nadiren görülür.
  Katarakt cerrahisinin sonuçları
  Fakoemulsifikasyon yapılan hastaların %90′dan fazlasında %60-70′in üzerinde görme elde edilmektedir. Ancak gözün sinir tabakası ile ilgili bir problem varsa bu sonucu elde etmek zordur. Katarakt cerrahisinden sonra yakın veya uzak gözlüğüne ihtiyaç duyulabilir.

  Katarakt Nedir için 0 yorum yapılmış

  Yorum yapılmamış